Absolutnie niesamowitym czasem w życiu każdego człowieka jest  moment kiedy zaczynasz dorastać.dojrzewanie
Zachodzący wtedy proces przemian silnie determinuje twoje odczucia, przemyślenia a w konsekwencji również postępowanie. To nowy czas, w którym wszystko się zmienia, a ty od nowa  uczysz  poruszać się w otaczającym cię świecie. Już nie jako dziecko ale tym razem definiujesz siebie jako osobną jednostkę mającą realny wpływ na swoje losy. W tym wyjątkowym czasie mądrość tkwi w umiarze i odpowiednim zrozumieniu tego co się z tobą dzieje.

Najtrudniejszym momentem ludzkiego życia jest przyjście na świat

A co gdyby stwierdzić, że dojrzewanie to przyjście na świat po raz drugi?  Było by to może nieco wyolbrzymione, jednak ziarenko prawdy się w tym znajduje.  Korzystając już jednak z bogactwa doświadczeń lat minionych pod nazwą dzieciństwo określasz najważniejsze dla ciebie rzeczy. Kształtujesz swoje upodobania, opinie oraz rozwijasz swoje umiejętności. Zauważasz, że twoje spojrzenie na różne tematy zaczyna się zmieniać a świat w którym żyłeś dotąd nie jest już taki jak kiedyś. Odczuwasz wrażenie, że możesz wszystko a świat stoi przed tobą otworem a jednocześnie regularnie pojawia się myśl, że ty tu nie pasujesz. Takie i wiele innych skrajnych myśli pojawia się w twojej głowie? Nie przejmuj się. Właśnie powstaje nowa wersja ciebie. Ty 2.0

Wiemy dobrze jakie objawy pojawiają się przy dojrzewaniu. Żeby jednak pomóc sobie przetrwać ten czas należy zrozumieć co tak właściwie się dzieję, że reagujemy w taki sposób.

Mózg – W wieku nastoletnim w mózgu zachodzi  wielka przebudowa.  Część połączeń neuronowych zostaje zlikwidowana ponieważ usprawnia to mózg do dalszego rozwoju. Stała praca, której poddawany jest mózg w tym czasie powoduje nagłe problemy w radzeniu sobie ze swoimi emocjami, zagubienie tożsamości (stąd nagle od nowa trzeba ustalić kim jesteśmy). Jako ostatnia w procesie dojrzewania rozwija się kora mózgowa, która odpowiedzialna jest za racjonalne myślenie, zdolność krytycznego myślenia i oceny ryzyka, przewidywania konsekwencji  i podejmowania decyzji. To wiele wyjaśnia dlaczego w tym czasie zauważa się zachowania ryzykowne.

Postura – Rośniemy. Wzdłuż i wszerz i nie jest to powód do niepokoju. Chłopcy w tym czasie odnotują najszybszy moment zmiany swojego wzrostu i choć nie wszyscy muszą być koszykarzami a rośnie się do wieku około dwudziestu-kilku lat (według różnych źródeł) to i tak w tym właśnie czasie zmienisz największą ilość ciuchów z których po prostu wyrośniesz. Dziewczyny natomiast zaobserwują poszerzające się biodra no i oczywiście piersi. Nie jest to oznaka bycia grubą. Wasz organizm przygotowuje się do tego byście mogły za kilka lat zostać mamą.

Skóra – Z powodu różnych przemian hormonalnych w organiźmie szczególnie w hormonach płciowych, tarczycy i trzustki występuje nadprodukcja łoju, która wpływa na zatkanie i zakażenie mieszków włosowych skóry i tak oto spotykamy się z problemem trądziku. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna i kiedy trądzik doskwiera ci za bardzo warto wybrać się do dermatologa.

Duchowość – Tak, duchowość! W niej również zachodzą zmiany.  W sferze duchowej również przestajesz być dzieckiem, zaczynasz myśleć i poszukiwać. Bo ilu z was chodziło do kościoła czy przystąpiło do komunii bez jakiegoś specjalnego zastanawiania się nad tym? Ilu z was bez względu na wyznanie w jakim dorastacie powielało rytuały religijne występujące w rodzinie?  No właśnie, a tu kończy się dziecięca wiara.  Następuje okres w którym zaczynacie zastanawiać się nad tym wszystkim co do tej pory było często oczywiste.  To jest też zupełnie normalne i nie ma powodu do obaw. Sfera duchowa również dojrzewa.

Bez względu na to jak dziwne jest dorastanie, będziesz je wspominał  jako mocno kształtujący czas.  A więc  głowa do góry!