Wydaje ci się, że nie rodzice kompletnie nie rozumieją tego co aktualnie przeżywasz?  Ba, ty sam do końca tego nie rozumiesz?   Masz wrażenie, że między tobą a twoimi rodzicami powstała niewidoczna przepaść?
To trudne aczkolwiek normalne. Przestajesz być dzieckiem i w twoim życiu dużo się zmienia.  Rodzicom ciężko jest przypomnieć sobie czas, w którym sami  to przechodzili.  Ich świat znacznie różni się od twojego a myśl, że ich kochane dziecko  zaczyna dorastać bywa czasami trudna do przyjęcia.
Zobacz jak pomóc sobie i rodzicom oswoić się w nowym czasie.

 

Czas

Czas jest najlepszym lekarstwem i pomimo, że stwierdzenie to jest znane i często stosowane pewnie już o tym wiesz, że jest prawdziwe. Zarówno rodzice jak i ty z czasem odnajdziecie się w nowej sytuacji a gdy upewnią się w tym, że rozsądnie i odpowiedzialnie stawiasz swoje kolejne kroki w dorosłość nabiorą zaufania do tego co robisz.

Zrozumieć siebie

To banalne ale prawie zawsze pomijane. Oczywiście, tak czy owak w pewien sposób zaczniesz siebie rozumieć ale możesz mieć w tym świadomy i aktywny udział. Jeżeli chcesz by inni cię zrozumieli musisz umieć wyrazić to co czujesz. A żebyś umiał wyrazić to co czujesz musisz nauczyć się to rozpoznawać i nazywać. Dobrą metodą jest pisanie dzienniczka uczuć przez kilka miesięcy. Poznajesz w ten sposób dużo przezywanych przez siebie uczuć, które często okazują się nie być tymi za które je brałeś.

Wyrażanie uczuć

Sama świadomość przeżywanego aktualnie uczucia daję ulgę i możliwość zdystansowania się oraz zdrowego przeżycia danej sytuacji. Dodatkowo znajomość swoich uczuć stwarza łatwiejsze możliwości porozumiewania się z otoczeniem.  Jeżeli zakomunikujesz otoczeniu co czujesz w związku z zaistniałą sytuacją tworzysz przestrzeń w  której możesz być zrozumiany a to już znacznie wpływa na poradzenie sobie z przeżywanym uczuciem. Dodatkowo stwarza to dla rozmówcy (rodzica) możliwość zrozumienia twoich zachowań i spojrzenia na sprawę z perspektywy twoich przeżyć.  Nie jest to recepta ale naprawdę w wielu sytuacjach ułatwia życie.

Pomoc psychologa

Jeśli myślisz o tym by pogłębić wgląd w siebie, zrozumieć czemu na niektóre sprawy reagujesz w określony sposób warto skorzystać z  pomocy psychologa.  Poproś rodziców o stworzenie takiej możliwości dla ciebie lub skorzystaj z pedagoga szkolnego. Zawsze łatwiej jest zobaczyć pewne rzeczy przy  pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Zauważ, że wielcy sportowcy i mentorzy zawsze korzystają z pomocy psychologa a to dlatego, że najważniejszą rzeczą, która decyduję o naszym sukcesie lub porażce jest nasza głowa.

Nie zostawiaj spraw tak ważnych własnemu biegowi.  Pomóż sobie oraz twoim rodzicom zrozumieć siebie.